Probiotika nejsou prebiotika
Kategorie: Potraviny | Zdraví | 22.3.2012

Probiotika a prebiotika se mezi sebou často zaměňují. Obě látky mají blahodárný vliv na naše zažívání, každá z nich má však jinou funkci. Probiotika jsou přátelské živé bakterie, které nám usnadňují trávení, a chrání nás před výskytem civilizačních nemocí. Prebiotika slouží jako potrava pro tyto přátelské bakterie.

Probiotika – přátelské bakterie  
Probiotika jsou kultury živých bakterií, které našemu organismu usnadňují trávení potravy a zabraňují patogenním mikroorganismů, aby se množily v trávicím traktu. Kromě toho nás zbavují škodlivých toxinů. Někdy se o nich hovoří jako o přátelských bakteriích. Mezi nejznámější probiotika patří laktobacily a bidifobakterie. Pravidelná konzumace probiotik minimalizuje riziko výskytu zdravotních problémů nejen v oblasti zažívacího traktu. Přirozenými zdroji probiotik jsou především mléčné zakysané výrobky, které obsahují živé bakterie.  

Prebiotika – potrava pro přátelské bakterie 
Prebiotika slouží jako potrava pro (výše uvedené) přátelské střevní bakterie, které prospívají našemu zdraví. A které potraviny prebiotika obsahují? Jsou to především vybrané druhy ovoce a zeleniny, například jablka, meruňky, cibule, anebo česnek. Mezi další významné zdroje prebiotik patří luštěniny.

Přečtěte si také

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.