Co dělat, když vás vykradou?
Kategorie: Služby | Zboží | 21.04.2017

Tisíce vloupání, škody dosahující miliard korun. Zloději každý rok vyráží s úspěchem na lov opuštěných bytů, odnáší si majetek, který jim nepatří, a narušují soukromí jejich právoplatných obyvatelů.

Pokud se i vy octnete v této šokující situaci, pak budete potřebovat vědět, jaké kroky se po vykradení vyplatí udělat jako první a také jak do budoucna ochránit byt před vykradením.

Kontaktujte policii
Před tím, než se začnete přehrabovat ve svých věcech a zjišťovat, co se vám ztratilo, zavolejte policii. Ideálně ničím nehýbejte a neuklízejte, aby policie mohla zajistit všechny důkazy. Ty budou důležité nejen pro případné dopadení pachatele, ale také pro protokol, který můžete potřebovat pro pojišťovnu. Policie bude pravděpodobně pořizovat fotografie místa vniknutí, můžete si ale pro jistotu pořídit i vlastní fotky.

Jak ochránit váš byt před vykradením

Co se vám ztratilo?
Jakmile k tomu dostanete pokyn, pořádně prohlédněte celý byt a zjistěte, co se ztratilo. Nejprve se zaměřte na věci, které by mohl zloděj zneužít. To mohou být především doklady a platební karty. Karty je nutné co nejdříve zablokovat, aby je zloděj nemohl použít k platbám. Stejně tak ztrátu dokladů je třeba nahlásit, aby bylo možné doložit případné zneužití. Zloděj si může na vaše doklady sjednat půjčku, založit falešnou firmu nebo podniknout jiné ilegální kroky. Rozhodně proto ztrátu dokladů nepodceňujte.

Vytvořte si seznam věcí, které se vám ztratily. Je možné, že k jednotlivým věcem budete muset doložit, že jste opravdu jejich vlastníky. Budou se vám tedy hodit záruční listy, faktury, doklady o koupi, ale i fotky nebo svědectví sousedů.

Kontaktujte pojišťovnu
Hned dalším administrativním krokem bude nahlášení škody u vaší pojišťovny. Mimo jiné budete potřebovat protokol od policie a zmíněný seznam ukradených věcí s potřebnými doklady. Seznam všech potřebných dokladů a formulářů vám předá pojišťovna a jejich pracovníci, proto je neváhejte v prvním kroku kontaktovat pro více informací.

Krádež věcí i soukromí
Se ztrátou majetku se možná časem vyrovnáte, dlouho ve vás ale zůstane nepříjemný pocit. Pocit, že kdokoli může vniknout do vašeho bytu a pohybovat se na místě, kde se máte cítit i se svou rodinou v naprostém bezpečí. Je proto dobré podniknout kroky, díky nimž znovu nabudete ztracenou jistotu. Začněte tím, že zabezpečíte svůj byt nebo dům – především jsou důležité bezpečnostní dveře. Vstupní dveře totiž bývají jednou z nejčastějších cest, kudy zloději vnikávají do bytu. Dále můžete zlepšit zabezpečení svých oken díky uzamykacímu mechanismu nebo dokonce mřížím.

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.